W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Album fotograficzny


Poniżej znajdują się odnośniki do poszczególnych podstron, na których prezentowane są fotografie i skany pogrupowane tematycznie. Dotyczą konkretnych żołnierzy, dokumentów lub miejsc.


  Album - wehrmachtowcy z Pomorza
Wehrmachtowcy z Pomorza

Prezentowane są fotografie oraz dokumenty związane z Polakami z Pomorza służącymi w Wehrmachcie (rodem z terenów włączonych do III Rzeszy jako Gdańsk-Prusy Zachodnie).

  Album - wehrmachtowcy z Górnego Śląska
Wehrmachtowcy z Górnego Śląska

Prezentowane są fotografie oraz dokumenty związane z Polakami z Górnego Śląska służącymi w Wehrmachcie.

  Album - wehrmachtowcy ze Śląska Cieszyńskiego
Wehrmachtowcy ze Śląska Cieszyńskiego

Prezentowane są fotografie oraz dokumenty związane z Polakami ze Śląska Cieszyńskiego służącymi w Wehrmachcie.

  Album - wehrmachtowcy ze Śląska Cieszyńskiego
Wehrmachtowcy z Wielkopolski

Prezentowane są fotografie oraz dokumenty związane z Polakami z Wielkopolski służącymi w Wehrmachcie (rodem z terenów włączonych do III Rzeszy jako okręg Kraj Warty - Reichsgau Wartheland).

  Album - wehrmachtowcy z Polski
Pozostali wehrmachtowcy z Polski

Prezentowane są fotografie oraz dokumenty związane z Polakami służącymi w Wehrmachcie, o których brak informacji z jakiego rejonu kraju pochodzili.

  Album - w Polskich Siłach Zbrojnych
W Polskich Siłach Zbrojnych

Prezentowane są materiały dotyczące byłych wehrmachtowców wcielonych następnie do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

  Album - obywatele III Rzeszy
Obywatele III Rzeszy

Prezentowane są fotografie i dokumenty dotyczące Polaków obywateli III Rzeszy zmobilizowanych do Wehrmachtu.

  Album - dokumenty
Dokumenty

Prezentowane są skany dokumentów polskich, niemieckich i brytyjskich oraz ulotek adresowanych do Polaków w Wehrmachcie.

  Album - dokumenty nt. Polaków w Waffen-SS
Dokumenty nt. Polaków w Waffen-SS

Prezentowana są skany różnych dokumentów dotyczących kontrowersyjnego (i do dziś kwestionowanego przez niektórych) zagadnienia służby Polaków w oddziałach Waffen-SS.

  Album - akta ws. dezercji Edwina Żywickiego
Album - akta ws. dezercji Edwina Żywickiego

Akta śledcze sprawy karnej przeciwko Pomorzaninowi, dezerterowi z Wehrmachtu Edwinowi Żywickiemu, który zbiegł z armii w listopadzie 1944 r.

  Album - Soldbuch Polaka z Wehrmachtu
Soldbuch Polaka z Wehrmachtu

Prezentowana są skany wybranych stron książeczki żołdu Polaka ze Pomorza z III grupą volkslisty, zmobilizowanego do Wehrmachtu pod koniec 1944 r. i służącego w Norwegii do końca wojny jako grenadier.

  Album - Wehrpaß Polaka z Wehrmachtu
Wehrpaß Polaka z Wehrmachtu

Prezentowana są skany wybranych stron książeczki wojskowej Polaka ze Śląska z III grupą volkslisty, zmobilizowanego do Wehrmachtu i służącego w Grecji w latach 1942-1945 jako artylerzysta.

  Album - Wehrpaß Polaka z Wehrmachtu
Wehrpaß Polaka z Wehrmachtu

Prezentowana są skany wybranych stron książeczki wojskowej Ślązaka z III grupą volkslisty, przedwojennego żołnierza Wojska Polskiego, zmobilizowanego do Wehrmachtu i po kursie rekruckim przeniesionego do rezerwy.

  Album - Wehrpaß Polaka z Wehrmachtu
Wehrpaß Polaka z Wehrmachtu

Prezentowana są skany wybranych stron książeczki wojskowej Ślązaka z III grupą volkslisty, zmobilizowanego do Wehrmachtu i przydzielonego do rezerwy.

  Album - Wehrpaß Polaka z Wehrmachtu
Wehrpaß Polaka z Wehrmachtu

Prezentowana są skany wybranych stron książeczki wojskowej Polaka ze Śląska Cieszyńskiego z III grupą volkslisty, zmobilizowanego do Wehrmachtu i przydzielonego do rezerwy, a następnie do Landwehr.

  Album - Hildesheim (Niemcy)
Hildesheim (Niemcy)

Galeria fotografii cmentarza wojennego w Hildesheim w Niemczech, gdzie znajdują się także groby kilku Polaków.

  Album - Korostyń (Rosja)
Korostyń (Rosja)

Galeria fotografii cmentarza wojennego w Korostyniu koło Starej Russy w Rosji, gdzie znajdują się także prochy licznych Polaków.

  Album - Nadolice Wielkie
Nadolice Wielkie

Galeria fotografii cmentarza wojennego w Nadolicach Wielkich koło Wrocławia, gdzie znajdują się także prochy licznych Polaków.

  Album - Józef A.
Fotografie związane z osobą Józefa A.

Józef A. (ur. 1912), Wielkopolanin, w czasie wojny zamieszkały na Pomorzu. W czerwcu 1943 r. otrzymał III grupę DVL, wskutek czego wcielony potem do Wehrmachtu. Pod koniec W 1944 r. odbywał szkolenie rekruckie w jednostce grenadierów zmotoryzowanych w Niemczech. Dalsze losy nieznane.

  Album - Antoni Elsner
Fotografie związane z osobą Antoniego Elsnera

Antoni Elsner (ur. 1926), Ślązak, powołany do Wehrmachtu w 1944 r., rozpoczął szkolenie na pilota w południowej Francji. W sierpniu 1944 r. trafił do niewoli amerykańskiej, zgłosił się do Wojska Polskiego, jesienią tego roku przydzielony został do 663 Dywizjonu Samolotów Artylerii. Po wojnie wrócił do Polski.

  Album - Gerhard H.
Fotografie związane z osobą Gerharda H.

Gerhard H. (1919-1942), Ślązak, powołany do Wehrmachtu w 1941 r., Walczył jako łącznik w kompanii karabinów maszynowych na froncie wschodnim. Poległ 17 stycznia 1942 r. w walkach na odcinku Wodosje-Peszowo. Pochowany na cmentarzu wojennym w miejscowości Tuszino.

  Album - Stanisław
Fotografie związane z osobą Stanisława Habera

Stanisław Haber (1921-1942), urodzony w polskiej rodzinie w Danii, podczas pracy na Śląsku powołany do Wehrmachtu ok. 1941 r. Walczył jako piechur na froncie wschodnim. Poległ 16 września 1942 r. w walkach w rejonie Rżewa. Pochowany na cmentarzu wojennym w miejscowości Miedwiediewo.

  Album - Jerzy Michalik
Fotografie związane z osobą Jerzego Michalika

Jerzy Michalik (ur. 1920), Ślązak, powołany do Wehrmachtu w marcu 1943 r., po przeszkoleniu w Świdnicy trafił do Francji, potem od stycznia 1944 r. stacjonował jako artylerzysta na okupowanej brytyjskiej wyspie Guersey. W maju 1945 r. trafił do niewoli, skąd zgłosił się do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie wrócił do Polski.

  Album - Stanisław Kaźmierczak
Fotografie związane z osobą Stanisława Kaźmierczaka

Stanisław Kaźmierczak (ur. 1923), Pomorzanin, powołany do Wehramachtu w 1942 r., po szkoleniu rekruckim służył kolejno we Francji, w Norwegii, ponownie we Francji i na froncie wschodnim. 5 maja 1945 r. został wzięty do niewoli przez 2 Armię Wojska Polskiego, szybko jednak odzyskał wolność. Po wojnie wrócił do Polski.

  Album - Alfons S.
Fotografie związane z osobą Alfonsa S.

Alfons S. (1919-1944), Pomorzanin, przedwojenny żołnierz Wojska Polskiego. Powołany do Wehrmachtu w 1943 r., służył na froncie wschodnim w jednostkach pionierów pancernych. Ciężko ranny trafił do lazaretu w Przasnyszu, gdzie zmarł 13 października 1944 r. Spoczął na cmentarzu w Mławce.

  Album - Edward i Paweł S.
Fotografie związane z osobami Edwarda i Pawła S.

Edward i Paweł S., Wielkopolanie, w czasie wojny zmobilizowani do Wehrmachtu i służący w Luftwaffe (Paweł jako kucharz na okupacji Francji).

  Album - Józef P.
Fotografie związane z osobą Józefa P.

Józef S. (1922-1942), Ślązak, powołany do Wehrmachtu na początku 1942 r. Służył na froncie wschodnim w piechocie. Poległ 30 czerwca 1942 r. w czasie walk w Kupiańsku na Ukrainie. Miejsce pochówku nieznane.

  Album - Feliks Szczukowski
Fotografie związane z osobą Feliksa Szczukowskiego

Feliks Szczukowski (1911-1992), Pomorzanin, powołany do Wehrmachtu w 1943 r., służył w niemieckiej 11 Dywizji Polowej (Luftwaffe). W październiku 1944 r. ranny, w tym samym miesiącu trafił do niewoli angielskiej. W kwietniu 1945 r. wcielony do Polskich Sił Zbrojnych z przydziałem do 320 kompanii transportowej. Po wojnie wrócił do Polski.

  Album - Leon Szczukowski
Fotografie związane z osobą Leona Szczukowskiego

Leon Szczukowski (1913-1992), Pomorzanin, powołany do Wehrmachtu w 1942 r., służył w jednostkach artylerii przeciwlotniczej we Francji i na froncie zachodnim. 28 marca 1944 r. trafił do niewoli alianckiej. Od maja 1945 r. służył w Polskich Siłach Zbrojnych z przydziałem do Centrum Wyszkolenia Artylerii. Po wojnie powrócił do Polski.

  Album - Ludwik Wojtkowiak
Fotografie związane z osobą Ludwika Wojtkowiaka

Ludwik Wojtkowiak (1920-1944), Ślązak, powołany do Wehrmachtu w 1942 r., służył w niemieckich jednostkach na froncie włoskim. Poległ w nieznanych okolicznościach 15 maja 1944 r. w rejonie Monte Cassino. Pochowany na niemieckim cmentarzu pod Monte Cassino.


Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gości
W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej