W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Album fotograficzny - wehrmachtowcy z Górnego Śląska 

Młodzi chłopcy z Górnego Śląska w mundurach Służby Pracy Rzeszy (Reichsarbeitdienst - RAD).

 

Pochodzący z Popielowa (od 1975 r. dzielnica Rybnika) Wilhelm H. Urodził się 22 stycznia 1915 r., walczył na froncie wschodnim w piechocie. W stopniu Schütze został ciężko ranny i 9 września 1944 r. zmarł w zapasowym szpitalu polowym (Reserve-Kriegslazarett) w Puławach. Spoczywa na cmentarzu w Puławach.

 

Adolf G. z Gołkowic na Górnym Śląsku w mundurze Heer.

 

Żołnierz Wehrmachtu z Górnego Śląska na urlopie, w towarzystwie rodziny.

 

Kuzyni z Górnego Śląska: Antoni (żołnierz Heer walczący na froncie wschodnim, z lewej) oraz Maksymilian Garusowie (służący w jednostce obrony wybrzeża Kriegsmarine we Francji). Antoni przeżył wojnę w radzieckiej niewoli, Maksymilian zaginął bez śladu.

 

Nieznani z imienia i nazwiska Ślązacy w niemieckich mundurach (żołnierz z prawej w mundurze Luftwaffe, żołnierz z lewej w mundurze Heer). Zdjęcie wykonano w zakładzie fotograficznym w Szopienicach.

 

Bracia z Górnego Śląska, sfotografowani podczas służby w Heer we Włoszech we wrześniu 1944 r. Zdjęcie posłali do rodziny z dedykacją: "26.9.44. Pozdrowienia dla Kochanych Rodziców zasyłają synowie Stefan Stanisław".

 

Henryk Wieczorek z Rydłutów, powołany do Wehrmachtu w maju 1941 r. i służący na froncie wschodnim przez wszystkie lata wojny.

 

Henryk Wieczorek (drugi od prawej w pierwszym rzędzie) z innymi rekonwalescentami-żołnierzami Wehrmachtu w szpitalu w Cieplicach w Czechach w ostatnich miesiącach wojny.Źródła:

  • zbiory własne
  • fotografie otrzymane dzięki uprzejmości: Pana Pawła Dumy, Pana Adama Grzegorzka, Pani Małgorzaty Krajczok
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gościW znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej