W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Album fotograficzny - w Polskich Siłach Zbrojnych 

Bardzo ciekawa grupowa fotografia przedstawiająca Polaków w obozie przejściowym (w Polkemmet?) dla byłych jeńców Wehrmachtu, którzy zgłosili chęć wstąpienia do Wojska Polskiego. Widać nietypowe umundurowanie: część żołnierzy ubrana jest w niemieckie mundury, część już w brytyjskie battledressy, natomiast żołnierz siedzący jako drugi od prawej ma niemiecki pas na battledressie!

 

Jeńcy niemieccy wzięci do niewoli przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego zimą 1943-1944 r. w południowych Włoszech. W tym okresie polscy wehrmachtowcy z Włoch byli odsyłani do obozu Boufark w Algierii.

 

Naczelny Wódz gen. broni Kazimierz Sosnkowski (patrzy równolegle do szeregu żołnierzy) oraz szef sztabu Naczelnego Wodza gen. bryg. Stanisław Kopański (na lewo od Sosnkowskiego) z wizytą w obozie Polaków z Wehrmachtu wziętych do niewoli we Wloszech. Boufark koło Algieru, 24 marca 1944 r.

 

Żołnierze PSZ walczący we Włoszech często napotykali na swej drodze groby niemieckich żołnierzy o polskich nazwiskach. Por. Józef Krzywonos, oficer łączności 318 Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego "Gdańskiego" sfotografował na cmentarzu na przełęczy Futa w Apeninach mogiłę Paula (Pawła) S., urodzonego 20 czerwca 1912 r., poległego 11 września 1944 r. we Włoszech, na linii Gotów.

 

Fotografia przedstawiająca trzech uczniów Liceum i Gimnazjum 1 Dywizji Pancernej w Quakenbrück przed budynkiem tejże szkoły. Pierwszy z prawej kpr. Edward Kurzawa (ps. Kotowski), były wehrmachtowiec wzięty do niewoli przez aliantów w Afryce Północnej. Z lewej st. strz. Adam Wójtowicz z 8 Baonu Strzelców 1 Dywizji Pancernej, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.

 

Strz. Gustaw Kantor (ps. Sikora), urodzony 23 kwietnia 1925 r. w miejscowości Sucha Średnia na Zaolziu (obecnie dzielnica Havířova w Czechach). Jako jeniec armii niemieckiej został wcielony do 8 Baonu Strzelców 1 Dywizji Pancernej. Zginął 28 października 1944 r. podczas walk w okolicy IJpelaar w Holandii.

 

Grób strz. Gustawa Kantora na polskim cmentarzu wojennym w Bredzie.

 

Wniosek na odznaczenie Krzyżem Walecznych nadany dla żołnierza 10 Pułku Strzelców Konnych 1 Dywizji Pancernej. Wnioski byłym wehrmachtowcom nadawane były dość często, do tego stopnia, że na formularzu do odznaczenia personalia żołnierza wpisano w polu zatytułowanym "Imię i nazwisko /pseudonim/".

 

Oznaka rozpoznawcza 1 Dywizji Pancernej, pierwszej liniowej jednostki Polskich Sił Zbrojnych, do której trafili byli wehrmachtowcy (w 1943 r. jako jeńcy z Afryki Północnej). Naszywka ta zwana powszechnie "wiewiórką" była noszona na battledressach żołnierzy gen. Stanisława Maczka.

 

Oznaka rozpoznawcza 3 Dywizji Strzelców Karpackich 2 Korpusu Polskiego. Wykrwawiona pod Monte Cassino jednostka była uzupełniana byłymi wehrmachtowcami od połowy 1944 r. aż do końca wojny.

 

Oznaka rozpoznawcza 5 Kresowej Dywizji Piechoty 2 Korpusu Polskiego. Wykrwawiona pod Monte Cassino jednostka była uzupełniana byłymi wehrmachtowcami od połowy 1944 r. aż do końca wojny.

 

Oznaka rozpoznawcza 7 Dywizji Piechoty, która wchodziła w skład Bazy 2 Korpusu Polskiego i od wiosny 1944 r. stacjonowała początkowo w miejscowości Mottola koło Tarentu, następnie w San Basilio koło Neapolu. Przez 7 dywizję "przewinęli" się wszyscy jeńcy trafiający w latach 1944-1945 do 2 Korpusu Polskiego.Źródła:

  • zbiory własne
  • fotografie otrzymane dzięki uprzejmości Pana Josa van Alpena, Pana Stanisława Kaźmierczaka, Pana Jerzego Kirszaka, Pana Józefa Krzywonosa, Pana Sławomira Zawadzkiego
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gościW znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej