W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Album fotograficzny - Antoni Elsner 

Antoni Elsner już jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych, a dokładniej 663 Dywizjonu Samolotów Artylerii. Amandoli, 5 września 1945 r.

 

Piłkarska drużyna Gimnazjum i Liceum 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Pierwszy od lewej na dole Antoni Elsner. Amandoli 1945 r.

 

Antoni Elsner (z prawej) z kolegą Szumskim z Gimnazjum i Liceum 3 DSK. Elsner ubrany jest w battledress armii, ale z lotniczą furażerką koloru stalowego, z symbolem Royal Air Force (lotnictwa brytyjskiego). Amandoli, 25 października 1945 r.

 

Widokówka z Perpignan z 1944 r., gdzie Antoni Elsner odbywał służbę na lotnisku.

 

Brat Antoniego Elsnera, Ryszard, przymusowo wcielony do Wehrmachtu w 1941 r. i służący w wojskach lądowych - od czerwca 1941 r. na froncie wschodnim, a od lutego 1944 r. do końca wojny we Francji (będąc oblężonym w twierdzy La Rochelle).

 

Kuzyn Antoniego Elsnera, Szczepan D., poległy (podobnie jak dwóch jego braci) na froncie wschodnim. Wcześniej brał udział w kampanii krymskiej (pamiątkową odznakę widać na fotografii). Na zdjęciu widać także: Infantrie-Sturmabzeichen (Odznakę Szturmową Piechoty) oraz wstążkę Eisernes Kreuz (Krzyża Żelaznego).Źródła:

  • fotografie otrzymane dzięki uprzejmości Pana Antoniego Elsnera
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gościW znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej