W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Album fotograficzny - obywatele III Rzeszy



 

Tzw. "Totenzettel" z informacja o śmierci Unteroffiziera (kaprala) Emila P. Zwyczaj rozsyłania tego typu klepsydr do rodziny i znajomych poległego był w czasie wojny w Niemczech bardzo popularny. Urodzony 20 maja 1914 r. Emil P. służył w piechocie, odznaczony był Krzyżem Żelaznym II klasy i Odznaką za Rany. Zginął w Rosji 4 marca 1942 r.

 

Druga strona "Totenzettel" z motywem religijnym: Chrystusem ukrzyżowanym oraz zdjętym z krzyża w ramionach matki. Obrazki te widoczne są z zewnątrz, a dane poległego i modlitwa za niego - po otworzeniu złożonej w połowie karty.

 

Lista załóg 2./KG 2 (2 Staffel, Kampfgeschwader 2 - 2 eskadra 2 pułku bombowego) biorących udział w nalocie nocą z 8 na 9 lutego 1944 r. Wśród załóg startujących z Eindhoven (Holandia) w samolotach Do 217 było dwóch Polaków obywateli Rzeszy: nawigator Unteroffizier Rogowski oraz strzelec Obergefreiter Juraski. Listę sporządził inny Polak z 2./KG 2, Władysław Kolarczyk (III grupa volkslisty).

 

Wystawione dla Feldwebla Józefa (Josefa) M. zaświadczenie pomyślnego ukończenia kursu pisania lewą ręką (? - "Linksschreiber-Lehrgang") w szkole budowlanej Wehrmachtu we Wrocławiu w okresie 8 września - 5 grudnia 1944 r. M. był przypuszczalnie polskim Ślązakiem z Opolszczyzny.

 

Dedykacja napisana w książce "Die Schlacht der weißen Schiffe" ("Bitwa białych statków") Henrika Herse przez Polaka służącego w Wehrmachcie w Prusach Wschodnich dla swojej sympatii zamieszkałej w Środzie Śląskiej koło Wrocławia: "Insterburg den 20.12.42. Drogej Jadziuni! Daruję na Pamiątkę z wojska w Insterburgu. Abi niezapomniała nigdi o swem Janku".



Źródła:

  • zbiory własne
  • dokumenty otrzymane dzięki uprzejmości: Pana Pawła Dumy, Pana Władysława Kolarczyka
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gości



W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej