W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Album fotograficzny - Wehrpaß Polaka z Wehrmachtu



 

Okładka Wehrpaßu.

 

Pierwsza strona Wehrpaßu z informacją o dacie rejestracji poborowego (9 lipca 1943 r., Cieszyn) i numerze wojskowym (Wehrnummer).

 

Strony 2-3. Zawierają dane osobowe, m.in. adnotację odnośnie obywatelstwa. W rubryce "Staatsangehörigkeit" wpisano "Deutsches Reich a.W. (D.V.L. 3)", czyli "Rzesza Niemiecka na odwołanie (III grupa volkslisty)". Skrót "a.W" oznaczał "auf Widerruf" ("na odwołanie") i dotyczył tego, że osobom wpisanym do III grupy volkslisty przyznawano obywatelstwo z możliwością jego cofnięcia w ciągu 10 lat.

 

Strony 4-5. W wypełnionych rubrykach znajdują się dane dotyczące wykształcenia (3 klasy "Volkschule" - szkoły powszechnej), języków obcych (tu jako "obcy" podano język polski - "poln."), a także tego, że właściciel dokumentu był poborowym, a nie ochotnikiem ("Wehrpflichtiger"). Poniżej adnotacje o przeniesieniu po komisji poborowej do rezerwy ("Ersatzreserve I"), a następnie do Landwehr.

 

Właścicielem dokumentu był Jan (Johann) L. Pochodził z Czanowic na Zaolziu, urodził się 9 września 1896 r. w rodzinie Jerzego i Ewy.



Źródła:

  • zbiory własne
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gości



W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej