W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Album fotograficzny - Józef P.



 

Portretowa fotografia Józefa P. wykonana podczas szkolenia rekruckiego w batalionie zapasowo-szkolnym piechoty w Mühlhausen w Alzacji (Infanterie-Ersatz- und Ausbildungs-Bataillon). Na odwrocie dedykacja: "Na pamiatkę dla całej rodziny od Józefa. Mulhausen 5.04.1942".

 

Fragment świadectwa szkolnego Józefa P. z jego danymi: urodzony 11 lutego 1922 r. w Kamionce, powiat Pszczyna, wyznania rzymskokatolickiego.

 

Kartka widokowa z Mühlhausen, gdzie P. przechodził szkolenie rekruckie.

 

Druga strona widokówki z Mühlhausen wysłanej 9 kwietnia 1942 r. z pozdrowieniami dla rodziny.

 

Pisany po polsku ostatni list do rodziny. Jego fragment brzmi: "Byle przejdziemy za rzeka Wołga to potem będą budowane stałe sztelungi albo naszą diwizje przecisną nach Moskwa albo gdzieś indziej". List został napisany 30 czerwca 1942 r. Tego samego dnia Józef P. zginął.

 

Koperta, w której przesłany został do ojca Józefa P., Jana, list zawiadamiający o śmierci jego syna na froncie wschodnim. Józef. P. zginął 30 czerwca 1942 r. w Kupiańsku na Ukrainie.

 

Fragment listu brzmiał: "Jako dowódca kompanii muszę przekazać Panu smutną wiadomość, że 30 czerwca 1942 r. podczas walk obronnych w Kupiańsku - ok. 110 km na południowy wschód od Charkowa, w czasie wykonywania żołnierskiego obowiązku Pański syn Józef P. dotrzymał swojej przysięgi i zginął za Wielkie Niemcy".

 

Starszy brat Józefa P. - Alojzy (Alois) - urodzony 21 maja 1902 r. Do ok. 1936 r. mieszkał w Bytomiu (wówczas III Rzesza), później wyjechał wgłąb Niemiec. W latach II wojny światowej wstąpił do Allgemeine SS i - w przeciwieństwie do przymusowo wcielonego do Wehrmachtu Józefa - był żarliwym zwolennikiem Adolfa Hitlera. Na fotografii z żoną i dziećmi w mundurze SS-Rottenführera.



Źródła:

  • fotografie otrzymane dzięki uprzejmości Pana Piotra Spodziei
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gości



W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej