W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Listy Gren. Jerzego O.


Görlitz, 9 V 43

Kochany Wujku i Ciociu

N.B.P.J.Chr.
List Wasz otrzymaliśmy, za który Wam serdeczne podzięki składamy. Bardzo myśmy się ucieszyli, że Wy o nas tak pamiętacie. Wiosna w całej pełni. Cała natura śmieje się do nas, ptaszki tak przecudnie śpiewają. A my nie możemy odetchnąć naszą młodą piersią i cieszyć się Wami bo przygniata nas ten twardy los żołnierza. Nasz Ausbildung [wyszkolenie] biegnie ku końcowi i może za niedługo będziemy słyszeć już huk armat i rozmaitych gatunków strzałów. Czas na nas powoli przychodzi. Przez myśli nasze przechodzi nam wnet co dzień nasz kochany krewny i kolega może jeden z najlepszych Reimund. I kto wie, czy my też nie pójdziemy w ślady jego. Proszę Was to co Wam teraz mówcie żadnemu a przeważnie naszem Rodzicom albo omamie na [nieczytelne] tej: żadnem tego nie mówcie. Albowiem myśmy zostali już powoli poprzedzielani do różnych grup. Jorguś jest przydzielony do gaspionier i będzie musiał iść tam, gdzie będą czuli, że nieprzyjaciel gazem truł. A ja do gewehrgranatwerfel i będę musiał podchodzić pod czołgi nieprzyjacielskie, a ten strzał dopiero just celny od 75 metrów. Toż pomyślcie, przed same czołgi muszę podchodzić. Ale proszę nie mówcie to żadnemu.

Takie to losy na nas przychodzą. I to ma być (mot 30). Jak my sami autów jeszcze nie widzieli. Ale myślimy, że Bóg to jeszcze jakoś zrobi. Teraz nam już żaden nie pomoże tylko sam Bóg.

Najserdeczniejsze pozdrowienia dla Was omamy i Henia zasyła Jorguś i Józik


25 II 44

Kochany Wujku i Ciociu!

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Nasamprzód Wam serdecznie dziękujemy za miły list, który był z dnia 6 II. Bardzo my się ucieszyli i jeszcze raz serdecznie Bóg zapłać. Ten list o którym piszecie, żeście przed [nieczytelne] paczkami posłali my go nie otrzymali, nie wiemy gdzie by się podział, może jest w płomieniach w jakim mieście albo go ryby pożarły wszystko możliwe. U nas wiosna się powoli rozpoczyna no i jest co dzień to cieplej. Myślę, że u Was też co raz to cieplej będzie. Tymczasem wszystko przy staremu.

Prawdopodobnie, że u nas znów do wojska zaciągają, a Paulek też co? Ja on będzie wiedzieć, że wojsko to nie do śmiechu. Tu to tylko ruck zug i już wszystko idzie za nie w kinie.

Wiosna się rozpoczyna, a my choćby jacy zbrodniarze na tych wyspach musimy siedzieć i czekać co dzień i godziny napadu nieprzyjaciela. Wszystko budzi się jak gdyby do nowego życia, bo słońce zaświeciło i dawa ciepło ziemi i pod jego wpływem poruszają się zmarznięte rzeki, a główki kwiatów dawają znak, że wiosna nadchodzi. Światło księżyca jest [nieczytelne] pod wpływem natury. Tak samo i jest z nami. My potrzebujemy tego "Heimatu", która dawa nam środki do życia, która pociesza nas przez listy i duch przez to hartuje się w uciechach i niezbędnej radości! A życie żołnierza to jest niby te światło księżyca, martwe, patrzące ciągle w stronę rodziny, ażeby stąd otrzymać tych promieni, aby się pomóc. Ale cóż na daremno, te światło jest martwe i nie może nam pomóc nijako. Czy nie? Ja drogi Wujku i Ciociu!

Może przyjdzie jeszcze ta godzina, że się zobaczymy i ucieszymy. Ufajmy w Bogu, a nie zginiemy!

Najserdeczniejsze Pozdrowienia Dla Was, Omamy, Henia, p. Mrawców,
Zygfryda, Agnieszki, Hanzlika i Wszystkich [nieczytelne]
Jorguś i Józek


[(mot 30) oznacza przydział: Ausbildung-Bataillon (motorisiert) 30, tj. 30 zmotoryzowany batalion szkolny grenadierów, gdzie służył autor listu, piszący w imieniu swoim i członka rodziny, być może brata.]


Jerzy O.


Źródło:

  • materiały otrzymane dzięki uprzejmości Pana Dariusza Guza
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gościW znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej