W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Uzasadnienie odznaczenia Waltera Perkowskiego


Order Silver Star [Srebrnej Gwiazdy], Private First Class [starszy szeregowy] Walter Perkowski, numer służbowy 35 065 606 (wówczas Private [szeregowy]), 517 pułk piechoty spadochronowej Armii Stanów Zjednoczonych, za odwagę w boju.

10 września 1944 r. Perkowski został wysłany jako zwiadowca na patrol na drodze Luceram-Sospel w południowej Francji, aby nawiązać kontakt z nieprzyjacielem i zlokalizować jego zewnętrzną linię obrony. Private First Class Perkowski zastrzelił dwóch nieprzyjaciół, a następnie wołając po polsku, namówił czternastu kolejnych do poddania się. Patrol kontynuował rozpoznanie dopóki nie napotkał ognia dwóch karabinów maszynowych. Karabiny były niewidoczne, toteż Perkowski wystawił się by przyciągnąć ich ogień i w ten sposób odnaleźć ich pozycję. Skierowano na nie ogień z moździerzy, który rozbił stanowiska kaemów i umożliwił patrolowi kontynuacje zadania. Odwaga i męstwo Private First Class Perkowskiego dały uznanie jego jednostce i nawiązywały do najlepszych tradycji Armii Stanów Zjednoczonych.

Do wojska wstąpił z Cleveland w stanie Ohio.?
(tłum. Wojciech Zmyślony)


Źródło:

Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gościW znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej