W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Ludwik Wojtkowiak


Ludwik Wojtkowiak

Ludwik Wojtkowiak urodził się 17 czerwca 1920 r. w miejscowości Castrop koło Essen w Niemczech (rodzice Marcin i Maria z domu Kosmała). Z rodziną powrócił do Polski około 1924 r. i zamieszkał w Tarnowskich Górach, gdzie skończył szkołę powszechną. Następnie uczęszczał do Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach i kształcił się na technika chemika, jednakże z powodu wybuchu wojny szkoły nie ukończył. W czasie okupacji został zatrudniony jako laborant w przemyśle chemicznym.

Z powodu trudnej sytuacji mieszkańców wcielonego do III Rzeszy Śląska jego rodzice zdecydowali się na podpisanie volkslisty, otrzymując jak większość Ślązaków III grupę. Na skutek tego Wojtkowiaka objął obowiązek służby wojskowej, jednakże ze względu na zatrudnienie w przemyśle otrzymał odroczenie terminu poboru. Dopiero w grudniu 1942 r. został wcielony do Wehrmachtu. Służył w jednostkach wojsk lądowych na froncie włoskim. 14 maja 1944 r. podczas walk w rejonie Monte Cassino poległ w nieznanych okolicznościach (początkowo uznany był za zaginionego). Istnieje przypuszczenie, że próbował przedrzeć się przez linię frontu i dostać do alianckiej niewoli (podczas ostatniego spędzanego w domu w Tarnowskich Górach urlopu zwierzył się rodzinie z planu ucieczki do polskich oddziałów, od początku 1944 r. walczących w Italii). Pochowany został na niemieckim cmentarzu wojennym pod Monte Cassino.


Wojciech Zmyślony


Źródła:

  • materiały otrzymane dzięki uprzejmości Pani Anny Knapik
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gościW znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej