W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Gerard Wodarz


Gerard Wodarz

Gerard Wodarz przyszedł na świat 10 sierpnia 1913 r. w Wielkich Hajdukach (w 1928 r. włączonych do Chorzowa). Jako 13-latek rozpoczął grę w "Ruchu" Chorzów i jego barwom pozostał wierny do wybuchu wojny. Grał na pozycji lewoskrzydłowego. W latach świetności klubu wspólnie z Ernestem Wilimowskim i Teodorem Peterkiem tworzył jeden z najlepszych ataków piłkarskich Polski dwudziestolecia międzywojennego. W 183 ligowych meczach strzelił 51 bramek, 5 razy świętował z klubem mistrzostwo Polski. W wieku 19 lat zadebiutował w reprezentacji Polski. Zagrał w 28 meczach, strzelił 9 bramek (w tym 5 na olimpiadzie w Berlinie w 1936 r.).

Po wybuchu II wojny światowej grał w Bismarckhütter Sport Vereinigung, klubie powołanym przez władze okupacyjne w miejsce "Ruchu". W 1941 r. został wcielony do Wehrmachtu. Służył w wojskach lądowych. Latem 1944 r. przebywał na froncie zachodnim jako żołnierz 7 kompanii 127 pułku grenadierów, należącego do 48 Dywizji Piechoty (7 Kompanie, Grenadier-Regiment 127, 48 Infanterie-Division). W czasie walk w rejonie Paryża, 27 sierpnia 1944 r. zdezerterował, a następnie dostał się do niewoli amerykańskiej. Posiadał wówczas stopień Obergefreitera. Będąc jeńcem zgłosił się do służby w Wojsku Polskim, przydzielony został do Polskich Sił Powietrznych. Jako były piłkarz został podoficerem-instruktorem wychowania fizycznego w bazie Newton, gdzie mieściła się polska szkoła pilotażu podstawowego 16 SFTS. Korzystając ze sposobności ponownie zaczął grać w piłkę. Od 1945 r. był napastnikiem polskiej lotniczej drużyny RAF Newton Notts, a w latach 1945-1946 szkockiej drużyny FC Fraserburgh. Służbę zakończył w polskim stopniu plutonowego i brytyjskim Sergeanta.

Zgłosił chęć powrotu do kraju, co nastąpiło w 1946 r. Zamieszkał w Chorzowie i do 1947 r. grał w tamtejszym "Ruchu". Potem pracował jako trener w wielu górnośląskich klubach (m.in. w "Górniku" Zabrze w latach 1950-1954), a następnie jako księgowy. Zmarł 8 listopada 1982 r. w Chorzowie.


Wojciech Zmyślony


Źródła:

  • przebieg służby z Deutsche Dienststelle (WASt)
  • Zmyślony W., Z Wehrmachtu do PSP cz. 2 [w:] Lotnictwo z Szachownicą 29
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gościW znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej