W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Brunon Cybulski


Brunon Cybulski

Brunon Józef Cybulski urodził się 26 września 1919 r. w Małej Słońcy koło Tczewa na Pomorzu (rodzice Albert i Anna z domu Griech). Mieszkał w Tczewie, a po wybuchu wojny pracował jako robotnik. Po otrzymaniu volkslisty (przypuszczalnie III grupa) został powołany do Wehrmachtu. Przeszkolenie rekruckie odbywał we Francji. Do służby w pierwszej linii został został skierowany na front wschodni. Służył w 676 pułku grenadierów w składzie 57 Dywizji Piechoty (Grenadier-Regiment 676, 57 Infanterie-Division).

Zginął 19 grudnia 1943 r. w walkach toczących się ok. 20 km na południowy wschód od Czerkasów na Ukrainie. Został śmiertelnie ugodzony odłamkiem granatu w głowę, w chwili przeciwnatarcia po przełamaniu przez czerwonoarmistów linii frontu. Został pochowany 22 grudnia 1943 r. na cmentarzu wojennym w Biłozerka koło Czerkas. Cmentarz nie przetrwał do dzisiejszych czasów i obecne miejsce pochówku Cybulskiego jest nieznane.

Był żonaty z Agnieszką z domu Złotowską, miał syna Brunona.


Artur Cybulski


Źródła:

  • zbiory rodzinne
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gościW znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej