W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Wspomnienia SS-Brigadeführera Kurta Meyera


Na koniec, zostałem oskarżony o wydanie rozkazu rozstrzelania siedmiu kanadyjskich żołnierzy 7 czerwca na naszym wysuniętym stanowisku dowodzenia. To oskarżenie było oparte na zeznaniach Polaka nazwiskiem Jesionek, złożonych wiosną 1945 r. Dzięki zeznaniom mógł on wstąpić do Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech. Jesionek pochodził z Górnego Śląska i dołączył do Waffen-SS w 1943 r., w okresie, gdy jego ojciec przebywał w niemieckim więzieniu. Jesionek zeznał, co następuje:

Rankiem 8 czerwca byłem niedaleko wysuniętego stanowiska dowodzenia 25 pułku grenadierów pancernych SS (SS-Panzer-Grenadier-Regiment 25), jako że mój pojazd wjechał na minę. Ja i moi towarzysze nie byliśmy ranni. Około godz. 10.00 jakiś Niemiec przyprowadził siedmiu jeńców na dziedziniec klasztoru. Jesionek poszedł za jeńcami i - jak twierdził - słyszał, jak ów żołnierz melduje się dowódcy pułku. W odpowiedzi ja miałem nakrzyczeć na żołnierzy i powiedzieć: "Co my mamy zrobić z tymi jeńcami? Zjadają tylko nasze zapasy żywności". Jesionek zeznał, że rozmawiałem z jednym z oficerów i rozkazałem głośno: "Nie przyprowadzać tu więcej żadnych jeńców!". Twierdził też, że widział, jak jeńcy są pojedynczo rozstrzeliwani przez jednego z niemieckich podoficerów.

Hańbiące oskarżenia Polaka bardzo mnie oczywiście dotknęły. W tym momencie musiałem dowieść swojej niewinności. Sąd był nie po to, żeby mnie osądzić. Uznany za winnego byłem już od samego początku. Teraz ode mnie zależało, żeby udowodnić, że oni się mylą.

Świadkowie, których chciałem powołać na swą obronę, nie byli dostępni. Powiedziano mi wówczas: "Świadkowie nie mogą zostać odnalezieni. Nie wiemy, czy nadal żyją". Było to bardzo ciekawe, bo ci ludzie pojawili się natychmiast po ogłoszeniu wyroku i byli do dyspozycji prokuratora.

Nie chcę zanudzać czytelnika opisem zabawy w pytania i odpowiedzi. Ogółem, zadano mi ponad 4000 pytań. (...)


[SS-Brigadeführer Kurt Meyer m.in. na podstawie zeznań Polaka SS-Sturmmanna Jana Jesionka został skazany w styczniu 1946 r. na dożywotnie więzienie. Został zwolniony 7 września 1954 r.]


Kurt Meyer
(tłum. Wojciech Zmyślony)


Źródło:

  • Edwards R. J., Mende M., Meyer K., Grenadiers, Stackpole Books, 2005
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gości



W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej