W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Stanisław Kaźmierczak


Stanisław Kaźmierczak

Stanisław Kaźmierczak urodził się 31 stycznia 1923 r. w miejscowości Kasparus koło Starogardu Gdańskiego (rodzice Feliks - robotnik budowlany - oraz Marianna z domu Redzyńska). W rodzinnej miejscowości uczęszczał do szkoły powszechnej, ukończył ją w Czarnylesie w 1937 r. Zaczął pracować w gospodarstwie swoich rodziców. Po wybuchu wojny pracował sezonowo na roli w różnych miejscach - koło Nowego Dworu, w Nowym Stawie, i w Rudnie. Później, od grudnia 1941 r. był pomocnikiem rzeźnika.

Otrzymując po rodzicach III grupę volkslisty dnia 8 września 1942 r. został przymusowo wcielony do Wehrmachtu. W miejscowości Butzbach w Hesji rozpoczął w wojskach lądowych szkolenie rekruckie, kontynuowane potem w południowej Francji. Od stycznia 1943 r. ze swą jednostką stacjonował w Arles, jednakże w lutym 1943 r. skierowany został do Norwegii. Wspólnie z przymusowymi robotnikami Organizacji Todta pracował przy budowie bunkrów i umocnień w Oslo, pod Narwikiem, w Balangen oraz w Bode. Następnie w grudniu 1944 r. został przerzucony do południowej Francji i jako żołnierz obsługi moździerza brał udział w walkach na froncie. Z początkiem nowego roku został przerzucony na front wschodni i od 20 stycznia 1945 r. walczył w rejonie Strzelec Opolskich, a następnie we Wrocławiu, z którego zdołał się ewakuować w połowie lutego 1945 r., ostatniej nocy przed całkowitym okrążeniem miasta przez Armię Czerwoną. 5 maja 1945 r. nad Łabą, kilkadziesiąt kilometrów od Drezna, został wzięty do niewoli przez oddziały 2 Armii Wojska Polskiego gen. Świerczewskiego. Jako Polak szczęśliwie został zwolniony i po paru tygodniach, 28 maja 1945 r. powrócił do Kasparusa.

1 sierpnia 1945 r. Kaźmierczak rozpoczął pracę jako listonosz na poczcie w Starogardzie Gdańskim (w marcu 1948 r. przeprowadził się do Pączewa) i na tym stanowisku pracował aż do przejścia na emeryturę. W 1945 r. miał kontakt z mjr. Zygmuntem Szendzielorzem "Łupaszką", który dla sanitariuszki swego oddziału kupił od Kaźmierczaka torbę listonoszowską. Z powodu tego zdarzenia aż do 1956 r. był nękany przez UB.

Stanisław Kaźmierczak mieszka obecnie w Pączewie. Jest autorem licznych artykułów w prasie lokalnej, amatorsko zajmuje się historią Kociewia.


Wojciech Zmyślony


Źródła:

  • materiały otrzymane dzięki uprzejmości Pana Stanisława Kaźmierczaka
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gości



W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej