W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Album fotograficzny - Wehrpaß Polaka z Wehrmachtu



 

Okładka Wehrpaßu.

 

Pierwsza strona Wehrpaßu z informacją o dacie rejestracji poborowego (6 września 1940 r., Chorzów) i numerze wojskowym (Wehrnummer).

 

Strony 2-3. Miejsce na fotografię (zdjęcie wyrwano), dane oraz podpis właściciela. Z prawej strony dane personalne.

 

Strony 4-5. W rubrykach informacje m.in. dotyczące wykształcenia (cztery klasy polskiej szkoły powszechnej i cztery klasy niemieckej Volksschule), znajomiości języków obcych (polski w mowie i piśmie), a także tego, że właściciel dokumentu był poborowym ("Dienstpflichtiger").

 

Strony 10-11. Informacje na temat aktywnej służby wojskowej: rozpoczęcie służby w Wehrmachcie 3 kwietnia 1941 r. w 3 kompanii 372 zapasowego batalionu piechoty (3. Kompanie, Infanterie–Ersatz Bataillon 372) w Diedenhofen (obecnie Thionville we francuskiej Lotaryngii) zaprzysiężony 23 kwietnia 1941 r.

 

Strony 12-13. Adnotacje dotyczące przebiegu służby.

 

Strony 20-21. Adnotacje dotyczące szkoleń z bronią: karabin Mauser wz. 98 (Gewehr 98), lekki moździeż piechoty (leichter Granatwerfer).

 

Strony 26-27. Adnotacja o służbie w Wojsku Polskim (20 miesięcy w artylerii lekkiej w stopniu kanoniera). Adnotacja o zwolnieniu z Wehrmachtu (najprawdopodobnie ze względu na wykonywany zawód – górnik) 4 lipca 1941 r. i powrocie do Bytomia. Z prawej strony wpis dotyczący wypłatypieniędzy (Marschgeld).

 

Strony 34-35. Adnotacja lekarza jednostki o zdolności pełnienia służby wojskowej (K.V.) i o grupie krwi ("0").

 

Strony 40-41. Adnotacje o wolnych dniach 20 i 21 stycznia 1941 r. oraz o zameldowaniu się po powrocie ze służby wojskowej.

 

Strony 46-47. Adnotacje o rozmiarach maski przeciwgazowej (2), hełmu (57), czapki (56) i butów (26 i 1/2), a także o wypłaceniu pieniędzy na środki czystości (Putzgeld) w wysokości 5 RM (Reichsmark).



Źródła:

Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gości



W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej