W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej
Dlaczego wcielano
Wcielenia 1940-1945
Wcielenia w liczbach
Czy wcielano do Waffen-SS?
Polacy obywatele III Rzeszy
W Polskich Siłach Zbrojnych
Pozostałe artykuły

Album fotograficzny - Feliks Szczukowski



 

Feliks Szczukowski w wyjściowym mundurze Wehrmachtu (wojsk lądowych - Heer), 1943 r.

 

Feliks Szczukowski (pierwszy z lewej) wśród kolegów z 21 pułku strzelców 11 Dywizji Polowej (Luftwaffe) w akcji przeciw partyzantom greckim na północ od miasta Megara w kwietniu 1944 r. Ubrany w tropikalny mundur Luftwaffe, trzyma karabin K98, a na szyi ma amunicję do karabinu maszynowego MG 34/MG 42.

 

Feliks Szczukowski w tropikalnym mundurze Luftwaffe (jako Gefreiter), z opartym o kamień karabinem K98. Grecja, 23 lipca 1944 r.

 

Współczesna replika aluminiowego nieśmiertelnika Feliksa Szczukowskiego. Na blaszce wybito nazwę jednostki wydającej nieśmiertelnik (Stammkompanie Grenadier- Ersatz- Bataillon 335, czyli kompania kadrowa 335 batalionu zapasowego grenadierów) oraz numer indywidualny 940. Na wypadek śmierci żołnierza blaszkę łamano. Jedna połowa zostawała przy zwłokach, a druga była zabierana i z meldunkiem przekazywana władzom wojskowym.

 

Feliks Szczukowski już w mundurze polskim (koszula z dystynkcjami starszego strzelca), kwiecień-maj 1945 r.

 

Feliks Szczukowski (pierwszy z lewej) przy 3-tonowej ciężarówce Chevrolet podczas zbiórki 320 kompanii transportowej. Egipt, 1945 r.

 

Szczukowski w kabinie Chevroleta z 320 kompanii. Egipt, 1945 r.

 

Zdjęcie wykonane podczas wycieczki żołnierzy 3 Korpusu Polskiego do Gizy w 1945 r. - w tle widać sfinksa. Trzeci od lewej siedzi Feliks Szczukowski, na zdjęciu widać także dziewczęta z Pomocniczej Wojskowej Służby Kobiet.

 

Zdjęcie z 1946 r. w battledressie.

 

Wojskowe angielskie prawo jazdy nr 33868 na ciężarówki.

 

Gablotka z fotografią Feliksa Szczukowskiego oraz elementami jego umundurowania: oznaką rozpoznawczą 3 Korpusu Polskiego (noszoną na lewym ramieniu), naszywką POLAND (noszoną na obu ramionach), orłem na beret (na czarnej podkładce) oraz pamiątkowym odznaczeniem brytyjskim War Medal 1939-1945 (pasek na dole to fragment taśmy do naszywania dystynkcji - powojenny).



Źródła:

  • zbiory rodzinne
Biogramy wcielonych
Relacje i wspomnienia
Album fotografii
Archiwa - gdzie szukać?
Literatura tematu
Polecane linki
Podziękowania
Strona główna
Ostatnio dodane
Księga gości



W znienawidzonym mundurze. Losy Polaków przymusowo wcielonych do wojska niemieckiego w okresie II wojny światowej